Tuning

Dôležité vecičky

Nezabudnite prezuť autu zimné pneumatiky.

Sezóna zimných pneumatík sa už začalaKto ešte nemá na svojom aute obuté zimné pneumatiky, nemal by s ich výmenou váhať. Predpoveď počasia hovorí jasnou rečou - babie leto sa skončilo a pre motoristov prichádza asi nejmenej obľúbené obdobie v roku. Kvalitné zimné pneumatiky pritom už nemusia znamenať nezvládnuteľnú záťaž rodinného rozpočtu, ich ceny totiž od minulého roka klesli zhruba o 15 %. Napriek tomu by nemal motorista pri nákupe zimného obutia pre svoje auto pozerať len na cenu, lacnejšie gumy totiž môže preplatiť ich častejším servisovaním či skoršou opotrebovanosťou.
Aj samotní predajcovia  priznávajú, že cena je pre Slovákov ešte stále tým hlavným argumentom. Upozorňujú však, že kvalitnejšia (a tým aj drahšia) pneumatika má nie len lepšie jazdné výkony, ale aj dlhšiu životnosť. Tá je pri každej pneumatiky obmedzená a nemala by sa používať dlhšie ako 3 až 4 roky. Navyše, kvalitné pneumatiky sú aj menej hlučné.
Častou dilemou je aj otázka, či si kúpiť len pneumatiky, alebo aj disky. „Dnes sa komplet na Škodu Fabia predáva za 12-tisíc korún,“ informoval obchodný zástupca firmy Commercial Bratislava Ján Giertel. Aj keď sa tým konečná investícia zvýši, môže sa motoristovi v priebehu niekoľkých rokov vrátiť. Odborné prezutie pneumatiky v pneuservise totiž vyjde zhruba na 500 až 1 200 korún podľa typu auta. Ceny stúpli, pretože na vyvažovanie kolies je potrebné používať už kvalitnejšie zinkové vyvažovače. Do určitej miery sa šetrí aj samotná pneumatika, pri jej vyzúvaní z disku sa totiž naťahuje. Navyše, plechové disky sú na zimnú prevádzku vhodnejšie ako hliníkové elektróny, ktoré viac trpia výkyvmi teplôt či agresívnou soľou.
Okrem výmeny pneumatík je možné v dnešnej dobe využiť aj možnosti ich uskladnenia. Pneuservisy už pomerne bežne zhruba za 400 až 800 Sk „prezimujú“ nepoužívanú letnú súpravu, pričom v cene je aj jej údržba. Ak máte doma dostatok miesta, Ján Giertel radí zakúpiť si špeciálny držiak, na ktorý sa dajú pneumatiky jednoducho upevniť.
Kto sa napriek odporúčaniam rozhodne šetriť, nemal by skĺznuť do extrému a kúpiť si protektorované gumy. Tie totiž okrem podstatne nižšej kvality a jazdných vlastností môžu negatívne pôsobiť aj na nápravy auta. Aj špičkové zimné pneumatiky majú svoje jazdné limity. „Veľa ľudí si myslí, že keď si dá zimné gumy, môže jazdiť ako v lete. To však nie je pravda,“ upozorňuje Martin Komorník z Alfatyre. Každé auto sa totiž môže dostať do šmyku. Aj to s dokonalým obutím. 

 

Zimné pneumatiky
l Letné pneumatiky by sa mali vymeniť za zimné vtedy, keď denná teplota klesne pod 7 °C.
l Neodporúča sa kupovať ich v obchodných reťazcoch, dôležitá je aj rada odborníka.
l Do úvahy okrem ceny treba vziať aj:
- vhodný rozmer na vaše auto
- lokalitu, v ktorej budete jazdiť (pre horské oblasti je lepší hlbší dezén)
- jazdné vlastnosti na jednotlivých povrchoch (sneh, ľad, suchá cesta)
- životnosť
- pri kúpe pneumatík aj s diskami ponúkajú obchodníci zaujímavé zľavy.
l Kto už vlastní zimné gumy, mal by si skontrolovať hĺbku ich dezénu, tá nesmie byť nižšia ako 4 milimetre.
l Moderné gumy už nemajú takmer žiadny vplyv na spotrebu.
l Existujú aj univerzálne (celoročné pneumatiky), ich cena je však dosť vysoká a môže byť aj z pohľadu životnosti ekonomickejšie zakúpiť si tak sadu zimných ako aj letných gúm.